DigiTerra Explorer 7

DigiTerra Explorer 7 to najnowsza wersja jednego z najbardziej popularnych programów GIS przeznaczonych do prac związanych z pozyskiwaniem danych przestrzennych. Dzięki połączeniu rozbudowanej funkcjonalności z łatwością obsługi, oprogramowanie to zyskuje coraz więcej zwolenników na całym Świecie. W skład pakietu wchodzi aplikacja mobilna, służąca do zbierania danych w terenie oraz biurowa do ich przygotowania, opracowywania i edycji. Nowa wersja została rozbudowana o wiele nowych możliwości.

 

 

Zobacz produkt w GEO Sklepie

 

 

DigiTerra Explorer 7 posiada wszystkie funkcje dostępne w poprzedniej wersji aplikacji
(
kliknij tutaj aby zobaczyć opis funkcji dostępnych w wersji 6). 

 

Do najważniejszych NOWOŚCI w wersji 7 należą:

1. Nowy interfejs oprogramowania, ułatwiający pracę na urządzaniach mobilnych 

Duże i czytelne ikony zostały tak zaprojektowane aby praca na urządzeniach mobilnych w terenie była jeszcze prostsza i przyjemniejsza. Nowy interfejs można obsługiwać palcami bez konieczności używania rysika. Jest on też znacznie atrakcyjniejszy wizualnie*

* Istnieje możliwość przełączenia na interfejs stosowany w starszych wersjach oprogramowania 

2. Obsługa baz danych SQLite czyli cały projekt w jednym pliku

Użytkownicy GIS wiedzą jak bardzo uciążliwa i czasochłonna potrafi być praca z wieloma plikami w różnych formatach. Obsługa baz danych SQLite umożliwia zapis projektu mapowego (lub wielu projektów) wraz z zdefiniowanym układem odwzorowania w jednym pliku (geobazie), który może zawierać m.in. warstwy wektorowe z tabelami atrybutów, warstwy rastrowe, symbolizacje, słownik kodów i tabele relacyjne. 

3. Wsparcie dla serwisów WMS (Web Map Service) i TMS (Tile Map Server)*

Najnowsza wersja DigiTerra Explorer daje możliwość zdefiniowania i użycia praktycznie dowolnego serwisu WMS (Web Map Service) zarówno w biurze jak i w terenie (np. serwisów WMS z Geoportalu, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska czy Lasów Państwowych). Dzięki temu użytkownik ma możliwość korzystania z danych przestrzennych udostępnianych przez inne Instytucje. Mogą one zostać wykorzystane m.in. do lokalizacji czy przeprowadzania analiz w terenie. 

Dodatkowo aplikacja umożliwia połączenie z serwerem TMS (Tile Map Server) udostępniającym podkłady mapowe z Open Street Map oraz Google Maps** czy Google Earth**.

* Do korzystania z usługi konieczne jest połączenie z Internetem

**Do korzystania z usługi niezbędne jest wykupienie odpowiedniej licencji Google

4. Przygotowanie podkładów mapowych do wykorzystania przy pomiarach przeprowadzanych w miejscach, w których nie ma dostępu do Internetu 

W sytuacjach gdy użytkownik będzie wykonywał pracę w miejscach w których dostęp do Internetu jest ograniczony istnieje możliwość  przygotowania gotowych podkładów mapowych w postaci atlasu przy użyciu darmowego oprogramowania Mobile Atlas Creator np. z serwisu Open Street Map.

5. Synchronizacja oraz wymiana plików przy użyciu programu Dropbox* 

Dropbox to darmowa aplikacja, która umożliwia umieszczenie danych na serwerze oraz dostęp do nich z poziomu wielu urządzeń (komputer stacjonarny, laptop, urządzenie PDA). Dzięki integracji tego narzędzia z programem DigiTerra użytkownicy mają możliwość wymiany i natychmiastowej aktualizacji danych pomiędzy terenem, a biurem. 

* Do korzystania z usługi konieczne jest połączenie z Internetem

6. Transformacja układów „w locie” oraz wsparcie kodów ESPG 

DigiTerra Explorer 6 umożliwiała użycie praktycznie każdego układu odwzorowania używanego w Polsce, jednak wymagała aby wszystkie warstwy w projekcie miały ten sam układ. W najnowszej wersji programu możliwe jest używanie w jednym projekcie warstw o różnych układach odwzorowania (np. w układzie PUWG 1992, PUWG1965 itp.). Dodatkowo aby ułatwić i przyspieszyć wyszukiwanie odpowiedniego układu odwzorowania zastosowano wyszukiwarkę kodów ESPG.

7. Odnajdywanie obiektów w terenie. Nawigacja do celu 

Narzędzie służące do odnajdywania obiektów w terenie zostało udoskonalone tak aby ułatwić lokalizację. W trakcie nawigacji do celu aplikacja wyświetla aktualne położenie Słońca ułatwiając użytkownikowi orientację w terenie.

8. Widok 3D i generacia TIN

W najnowszej wersji programu wprowadzono obsługę trójwymiarowych modeli oraz możliwość  generowania własnych modeli TIN. Narzędzie to umożliwia powiązanie danych wektorowych, rastrowych oraz informacji o ukształtowaniu terenu do utworzenia map 3D .

9. Obsługa spakowanych plików Shapefile (SHP) 

DigiTerra umożliwia użycie spakowanych (w formacie *.zip)  plików SHP bez konieczności ich rozpakowywania. Funkcja ta jest szczególnie przydatna przy pracy z „dużymi” plikami wektorowymi.

Opisane powyżej funkcje stanowią jedynie niewielką część możliwości oprogramowania DigiTerra Explorer 7. Szczegółowe porównanie dostępnych wersji aplikacji znajdziesz tutaj. Możesz także pobrać broszurę informacyjną poniżej oraz odwiedzić stronę producenta.

 


 

            Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.